Korniki w domu – szkodniki drewna w domu

Czy mamy korniki w domu?

Pojawiające się skrobanie w drewnie czy też otwory w drewnie więźby dachowej lub innych elementach drewna konstrukcyjnego prawie zawsze rodzą przypuszczenie że mamy korniki w domu. Obawy spowodowane obecnością korników w drewnie w domu i zauważaniem że mamy zniszczone drewno, że „drewno nam się sypie” słusznie budzi obawy o kondycję drewna w następnych latach.

Obawy są tym większe gdy właściciele domów, obiektów zauważą larwy w drewnie i drążone w drewnie korytarze lub gdy pojawi się kornik owad czyli dorosłą postać szkodnika. W wyniku internetowych poszukiwać często znajdują informacje na temat gazowania korników w domu jako najbardziej zalecanej metody na zwalczanie korników w domu w drewnie.

Często Klienci zastanawiają się czy mają korniki w domu i czy przeprowadzić gazowanie korników w domu, przyjęło się bowiem, że robaki w drewnie więźby dachowej określa się jako korniki. W trakcie przeprowadzanych analiz na miejscu w domu oraz w trakcie konsultacji telefonicznych zawsze wyjaśniamy, że korniki żerują na drzewach żywych (głównie w lasach), a nie w drewnie obrobionym, takim jak więźba dachowa oraz że żerujące korniki w domu, to tak naprawdę Szkodniki drewna w domu inaczej Drewnojady lub Techniczne szkodniki drewna.

Jakie są najczęściej spotykane szkodniki drewna w domu?

Występowanie szkodników drewna w domu to w dzisiejszych czasach sytuacja bardzo powszechna. Typowe objawy obecności szkodników drewna w domu w postaci otworów w drewnie, wysypującej się mączki, chrobotania, pojawiania się larw czy osobników dorosłych potwierdzają konieczność podjęcia działań w celu ich likwidacji.

Istnieje wiele gatunków szkodników drewna w domu w drewnie natomiast najczęściej spotykane to spuszczel pospolity i kołatek domowy.

Szkodniki drewna w domu – jaki jest najgroźniejszy szkodnik drewna w domu?

Spuszczel pospolity często określany jako spuszczel domowy to najgroźniejszy i najczęściej spotykany w naszych domach szkodnik drewna. Spuszczel głównie rozmnaża się w miesiącach ciepłych ale w domach w których ma sprzyjające warunku rozmnażanie i żerowanie trwa cały rok.

Dorosły spuszczel owad jest chrząszczem czarnym, ciemnobrunatnym lub brunatnobrązowym dorastającym do 25mm. Dorosłe spuszczele żyją ok 2-4 tygodni a ich rola życiowa zasadniczo ogranicza się do przedłużenia gatunku czyli rozmnażania się i składania jaj. Samica spuszczela potrafi złożyć od 150 do nawet 500 jaj.

Spuszczel larwa żyje w drewnie zazwyczaj 1-2 lata żywiąc się drewnem - niszczy drewno. Spuszczel larwa z kolei ma charakterystyczny słojowaty kształt i dorasta do 30mm długości.

Spuszczele jako szkodniki drewna w domu wybierają do żerowania suche drewno iglaste ale co do zasady atakują każdy gatunek drewna.

Te szkodniki drewna w domu żerują zarówno na drewnie świeżym, mającym do 15-20 lat – które preferują, jak i drewnie starym – spotykamy przypadki żerowania spuszczela w drewnie ponad 300-letnim.

Spuszczele szkodniki drewna w domu żerują zarówno w drewnie konstrukcyjnym więźby dachowej jak i odeskowaniu. Zdarza się spotkać spuszczele w drzwiach, futrynach drzwi i ramach okiennych. Te najczęściej spotykane szkodniki drewna w domu żerują także w słupach podporowych, legarach i schodach, a na zewnątrz domy możemy je spotkać w tarasach, altanach, wiatach, ogrodzeniach czy garażach.

Spuszczele jako szkodniki drewna w domu potrafią doprowadzić drewno do kompletnej degradacji i zniszczenia. Stwierdzono przypadki w których w ciągu mniej niż 10 lat konstrukcje drewniane zostały doprowadzone przez spuszczela do takiego stanu że były narażone na zawalenie się.

Szkodniki drewna w domu – jakie szkodniki drewna w domu zasiedlają drewno zawilgocone?

Kołatek domowy to jeden z najgroźniejszych i najczęściej spotykanych szkodników drewna w domu. Wyróżniając go cechą jest to że chętnie zasiedla drewno lekko zawilgocone. Kołatek rozmnaża się w głownie w miesiącach ciepłych, ale w odpowiednich dla niego warunkach rozmnaża się i żeruje cały rok.

Dorosły kołatek domowy owad jest chrząszczem brunatnym lub brązowym dorastającym do 5mm długości. Dorosłe kołatki żyją zazwyczaj 14-30 dni. Samica kołatka składa zazwyczaj do 60 jaj.

Kołatek larwa żyje w drewnie zazwyczaj 1-3 lata. Kołatek larwa ma biało-kremową barwę, walcowate ciało i osiąga do 4mm długości.

Kołatki jako szkodniki drewna w domu wybierają do żerowania drewno liściaste, chętnie lekko zawilgocone. Można jednak spotkać żerowiska kołatka domowego także w suchym drewnie iglastym. Kołatki szkodniki drewna w domu atakują głównie drewno starsze, ale można spotkać kołatka w drewnie w różnym wieku.

Kołatki szkodniki drewna w domu zasiedlają elementy więźby dachowej, odeskowanie, belki stropowe, schody, meble i przedmioty drewniane. Kołatki szkodniki drewna w domu drewnianym atakują ściany drewniane i drewno konstrukcyjne, drewniane tarasy, balkony, słupy podporowe i altany, a także drewno opałowe. Kołatki szkodniki drewna w domu potrafią doprowadzić do zupełnego zniszczenia drewna.

Szkodniki drewna w domu – jak zwalczyć szkodniki drewna w domu?

Szkodniki drewna w domu zwalczać można kilkoma metodami ale najczęściej stosowane to fumigacja inaczej gazowanie domu oraz zastosowanie preparatów.

Szkodniki drewna w domu lub obiekcie zwalcza się przy pomocy fumigacji głównie w przypadku obiektów o dużych kubaturach (kościoły, hotele, pałace, itp.) lub domów w których drewno nie jest całkowicie dostępne, gdyż jest zabudowane, pokryte powłokami lub z uwagi na bardzo silne porażenie drewna przez szkodniki drewna w domu.

Proces fumigacji wymaga opuszczenia domu przez mieszkańców na cały czas trwania zabiegu i przygotowania domu do zabiegu. Zwalczanie szkodników drewna w domu metodą fumigacji trwa zazwyczaj 8-12 dni i obejmuje uszczelnienie, zagazowanie, oznaczenie domu, opcjonalnie kontrolne pomiary stężenia gazu i odgazowania a następnie odwietrzenie kontrolne pomiary końcowe stężenia gazu i ozonowanie.

Szkodniki drewna w domu lub obiekcie zwalcza się przez zastosowanie preparatów przede wszystkim wtedy gdy mamy pełny dostęp do drewna.


Szkodniki drewna w domu - impregnacja drewna

Proces zastosowania preparatów zazwyczaj nie wymaga opuszczenia domu przez mieszkańców na czas trwania zabiegu. Zwalczanie szkodników drewna w domu przez zastosowanie trwa zazwyczaj 1-3 dla domów i obejmuje przygotowanie drewna do zabiegu, w tym zeszlifowanie warstw zniszczonych przez szkodniki drewna w domu oraz aplikację preparatu metodą natryskową i przez nastrzykiwanie.

Korniki w domu - zdjęcia zniszczeń

Korniki - najczęściej zadawane pytania

Czy korniki i szkodniki drewna to tożsame pojęcia?

Korniki i szkodniki drewna nie są tożsamymi pojęciami. Kornik co do zasady żeruje w drzewie w przyrodzie zaś szkodniki drewna żerują w drewnie obrobionym w domu. Korniki i szkodniki drewna różnią się wielkością, barwą, kształtem.

Czy korniki gryzą ludzi?

Co do zasady korniki (szkodniki drewna) w domu nie gryzą ludzi, niechlubnym wyjątkiem jest tu kłopotek czarny który potrafi uszczypnąć człowiek ale jest rzadko spotkanym kornikiem (szkodnikiem drewna).

Czy korniki latają?

Korniki (szkodniki drewna) w dorosłej postaci są chrząszczami które latają. Są to nieodległe loty wykonywane głównie w ramach zasiedlonego już domu. Korniki (szkodniki drewna) w domu odbywają loty głównie w miesiącach ciepłych. Korniki (szkodniki drewna) w domu latają w okresie około 1-2 tygodni kiedy to osiągają postać dorosłego chrząszcza.

Po czym poznać że mamy korniki w domu?

Korniki (szkodniki drewna) w domu poznajemy po objawach takich jak otwory, wysypująca się mączka drzewna oraz zniszczenia drewna (np. wydrążone kanały czy luźne elementy drewniane które łatwo się odrywają czy też usypują). Dodatkowo korniki (szkodniki drewna) w domu poznajemy po tym, że słyszymy skrobanie w drewnie oraz natrafiamy na larwy czy też dorosłe chrząszcze.

Korniki w drewnie - jakie ślady zostawiają?

Korniki (szkodniki drewna) w drewnie zostawiają charakterystyczne otwory wylotowe, które w zależności od gatunku szkodnika potrafią się znacząco się różnić. Korniki w drzewie mogą zostawiać małe okrągłe otwory jak główka szpilki bądź otwory jajowate, duże nawet 1,5 cm długości bądź otwory do 5 mm równe okrągłe jak ślady po wiertle. Korniki w drzewie robią korytarze, na różnej głębokości i różnej szerokości oraz degradują drewna zamieniając je w mączkę drzewną.

Jak usunąć korniki z domu?

Na pytanie jak usunąć korniki (szkodniki drewna) w domu nie ma prostej odpowiedzi. Generalnie najwszechstronniejszą i najskuteczniejszą metodą na to jak usunąć korniki z domu jest fumigacja domu, a oprócz fumigacji stosuje się również preparaty oraz znacznie rzadziej mikrofale (to głównie do mebli w domu). Usunięcie korników z domu poprzedzone musi być analizą domu m.in. pod kątem weryfikacji porażenia, dostępności drewna, kubatury, kształtu itd.

Jaki jest najlepszy preparat na korniki w domu?

Korniki (szkodniki drewna) najlepiej zwalczać preparatami takimi jak xilix gel, które głęboko wnikają w drewno, są preparatami specjalistycznymi o jednorodnym przeznaczeniu.

Kornik robak - jak wygląda?

Kornik (szkodnik drewna) w zależności od gatunku różni się wielkością, kształtem, barwą. Najpopularniejszy kornik (szkodnik drewna) to spuszczel pospolity, który jako larwa jest biało-kremowy i dorasta do 3 cm, a jak dorosły chrząszcz jest brunatny, czarny lub brązowy i dorasta do 2,5-3 cm.

Czy korniki potrafią przegryźć karton gips lub coś twardszego?

Tak, korniki (szkodniki drewna) potrafią przegryźć płytę k-g. Korniki (szkodniki drewna) potrafią przegryźć także twardsze materiały np. metalowa puszkę tak jak to robi trzpiennik olbrzymi.

Inne szkodniki drewna / korniki:

  • Zmorsznik bukowy (Leptura aurulenta)
  • Zmorsznik olbrzymi (Macroleptura thoracica)
  • Zmorsznik czarny (Melanoleptura scutellata)
  • Kwiatówka karminowa (Nivellia sanguinosa)
  • Krępień górski (Pachytodes cerambyciformis)
  • Krępień zmienny (Pachytodes erraticus)
  • Płaskowiak dębowy (Phymatodes pusillus)
  • Regloń płowy (Pidonia lurida)
  • Węglarek klonowy (Ropalopus ungaricus)
  • Nadobnica alpejska (Rosalia alpina)
  • Szczosik leszczynowy (Saphanus piceus)
  • Skąpokrywka rudawa (Stenopterus Rufus)
  • Strangalia siedmiopunktowa (Stenurella septempunctata)
  • Zmorsznik sercoplamy (Stictoleptura cordigera)
  • Zagwoździk fiołkowy (Callidium violaceum)
  • Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo)
  • Kozioróg bukowiec (Cerambyx scopolii)
  • Tryk lipowy (Chlorophorus herbstii)
  • Tryk klonowiec (Chlorophorus varius)
  • Biegowiec osowaty (Clytus arietis)
  • Biegowiec świerkowy (Clytus lama)
  • Biegowiec dębowy (Clytus tropicus)
  • Ziemioródka skryta (Cortodera femorata)
  • Ziemioródka dębowa (Cortodera humeralis)