Fumigacja kościoła
Fumigacja kościoła to zabieg na zwalczanie szkodników drewna wykonywany w oparciu o wykorzystanie gazu do likwidacji szkodników w drewnie.
Fumigacja kościoła jest zabiegiem który standardowo obejmuje szereg prac takich jak:
- przygotowanie kościoła do fumigacji przez właściciela obiektu według wytycznych wykonawcy
- uszczelnienie kościoła gazoszczelną folią na zewnątrz i w środku
- przygotowanie parametrów startowych do gazowania
- zagazowanie obiektu
- monitorowanie procesu gazowania przez wykonywanie cyklicznie kilkuset pomiarów kontrolnych stężenia gazu w obiekcie oraz odpowiednie dogazowanie/odgazowanie
- odwietrzenie kościoła, w tym zdjęcie folii gazoszczelnych, wykonanie kontrolnych pomiarów końcowych na obecność gazu, ozonowanie.
Fumigacja kościoła jest najwszechstronniejszym i najskuteczniejszym zabiegiem na zwalczanie szkodników drewna gdyż w efekcie zabiegu likwidowane są wszystkie gatunki szkodników ( spuszczele pospolite, kołatki domowe, etc) oraz każda postać szkodników drewna (jaja, larwy, poczwarki, dorosłe chrząszcze), gdzie preparaty nie radzą sobie ze wszystkimi rodzajami szkodników drewna.
Dodatkowo fumigacja ma zastosowanie w tych przypadkach w których inne metody (głównie preparaty) nie mogą być zastosowane ze względu na swoje ograniczenia tj. fumigacja można zastosować do drewna częściowo lub całkowicie zabudowanego a zastosowanie preparatów wymaga pełnego dostępu do drewna.
Gazowanie kościoła drewnianego
Fumigacja jest skuteczna wobec drewna o nawet najgrubszych przekrojach a preparaty nie radzą sobie z drewnem o dużych przekrojach.
Fumigacja jest skuteczna w przypadku drewna z powłokami, preparaty stosuje się jedynie na drewno bez powłok.
Fumigacja stosuje się wobec każdego rodzaju drewna (liściaste, iglaste) i drewna w każdym wieku. Fumigacja nie powoduje odbarwień ani zmian w kolorze drewna.
Fumigację przeprowadza się dla kościołów murowanych, szachulcowych i w całości drewnianych. Każdy kościół wymaga odrębnego planu gazowania i metodyki prac.
Fumigacja kościoła o budowie szachulcowej
Warunkiem skuteczności wykonania fumigacji jest oprócz odpowiedniego uszczelnienia przede wszystkim monitorowanie procesu gazowania przez wykonywanie kontrolnych pomiarów stężenia gazu oraz odpowiedniego dogazowania lub odgazowania obiektu. Monitorowanie procesu gazowania służy zapewnieniu skuteczności zabiegu i bezpieczeństwa obiektu, pozwala bowiem utrzymać w odpowiednio długim czasie stężenia na poziomie likwidującym szkodniki z jednej strony i bezpiecznym dla wrażliwych powłok wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz z drugiej strony.
Zabieg fumigacji kościoła przeprowadza się przez cały rok w różnych temperaturach. Wykonywanie fumigacji kościołów w niskich temperaturach trzeba monitorować wykonują elektroniczne pomiary stężenia gazu takie jakie od wielu lat wykonuje w Polsce firma DREVPOL. Możliwość wykonania fumigacji kościoła w określonych temperaturach wymaga przeprowadzenia analizy konkretnego obiektu/kościoła.
Czas trwania zabiegu fumigacji jest zróżnicowany i wynosi od zazwyczaj od 16 do 24 dni. W trakcie zabiegu w kościele nie mogą przebywać ludzie – obiekt jest wyłączony z użytkowania. Do zabiegu fumigacji wykorzystuje się fosforowodór PH3 dopuszczony do użytkowania przez Urząd Rejestracji Leków, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie.
Fumigacja kościoła w Domachowie
najstarszego kościoła drewnianego w Polsce
Fumigacja cerkwi w Chotyńcu
wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Fumigacja pałacu w Krzeczynie Małym
własność rodu de Nicolay
Fumigacja kościoła w Granowie
Cenny przykład sakralnego budownictwa drewnianego w Wielkopolsce
Fumigacja muzeum w Pabianicach
Muzeum Miasta Pabianic - obronny Zamek z 1565r.
Fumigacja budynku w Borne Sulinowo
Nowoczesny obiekt przed oddaniem do użytkowania
Fumigacja budynku w Szreniawie
Zabytkowa obora i powozownia w Muzeum Narodowym Rolnictwa
Fumigacja kościoła w Dobroszycach
Zbudowany w stylu neogotyckim kościół Św. Jadwigi