Fumigacja – co to jest fumigacja, rodzaje fumigantów
Fumigacja
Fumigacja jest zabiegiem którego celem jest zwalczanie szkodników różnego rodzaju przez zastosowanie tzw. fumigantów. Słowo fumigacja pochodzi o łacińskiego słowa fumigatus – fumigare tj. kadzić, zadymiać, dymić.
Fumiganty
Do zabiegu fumigacji używa się różnego rodzaju środków określanych jako fumiganty. Mają one postać stałą jak pastylki, tabletki, drażetki, taśmy, lub postać ciekłą jak nasączone płytki, ciecze gotowe do zastosowania, koncentraty do rozcieńczania, itd. Fumiganty mogą mieć też postać gazową jak spray.
Emisja fumigantów jest też wynikiem działania różnych urządzeń jak np. elektrofumigatory. Fumiganty mogą być stosowane przez zastosowania bezpośredniego cieczy przez rozpylanie czy też opryskiwanie. Fumiganty będą także emitowane przez zastosowania postaci stałej środków typu tabletki, drażetki z których uwalniają się w kontakcie z powietrzem.
Fumigacja – pola działania
Fumigacja ma zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie do likwidacji szkodników zbiorów, szkodników chwastów i gleby. Fumigacja jest przeprowadzana także w branży transportowej do fumigacji palet, przyczep, kontenerów.
Fumigacje stosuje się w przetwórstwie w przemyśle drzewnym do zwalczania szkodników w wyrobach drewnianych, meblach, podłogach. Fumigacja ma zastosowanie w budownictwie do zwalczania szkodników drewna w konstrukcjach drewnianych, dachach, poddaszach i domach. Fumigację stosuje się także do bardzo dużych obiektów jak kościoły, muzea, pałace, pensjonaty, hotele. Fumigacja ma zastosowanie w codziennym życiu w wielu jego aspektach np. w zwalczaniu much i komarów. Fumigacja ma zastosowanie do każdego rodzaju drewna - iglastego i liściastego, nowego i zabytkowego, pokrytego powłokami i niepokrytego, zaimpregnowanego i niezaimpregnowanego.
Ogromne zastosowanie ma fumigowanie w przemyśle zbożowym do dezynsekcji ziarna zbóż w silosach oraz magazynach czy też na statkach i kontenerach. Ogromne zastosowanie ma fumigacja w przypadku produktów spożywczych czy wyrobów tytoniowych.
Fumigacja jest też stosowana w stosunku do różnych obiektów (domy, kościoły, magazyny, silosy, statki, itd.) oraz do różnego rodzaju materiałów (drewno, papier i metale szlachetne, produkty spożywcze, zboża)
Cechy podstawowe fumigantów
Najbardziej wyróżniającą cechą fumigantów jest ich skuteczność w zwalczaniu organizmów szkodliwych. Fumiganty wykazują zazwyczaj neutralność w stosunku do większości materiałów które podlegają fumigacji, lub też minimalny wpływ na większość z nich.
Fumiganty różnią się między sobą zakresem i sposobem stosowania, postacią oraz poziomem toksyczności.
Fumigacja – podstawowe rodzaje fumigantów
Bromek metylu CH2Br2
Środek bardzo toksyczny - klasa T+. Wycofany z użycia w Polsce w marcu 2010 z uwagi na negatywne działanie na środowisko, w tym na warstwę ozonu w atmosferze. Bardzo szerokie zastosowanie. Bromek metylu służył do likwidacji owadów, gryzoni i szkodników w praktycznie każdej dziedzinie – rolnictwie, przemyśle zbożowym, budownictwie, transporcie, ogrodnictwie.
Dichlorofos DDVP
Środek bardzo toksyczny – klasa T+. Wycofany z użycia w Polsce. Środek z grupy związków fosforoorganicznych o działaniu kontaktowym. Bardzo popularny, ma zastosowanie głownie do dezynsekcji pustych pomieszczeń magazynowych. Zwalcza dorosłą postać szkodnika. Aplikowany głownie metodą opryskiwania.
Fluorek sulfurylu SO2F2
Środek bardzo toksyczny - klasa T+. Opracowany i stosowany głównie w USA. Występuje po nazwą Vikane bądź ProFume do zwalczania termitów, szkodników magazynowych, szkodników spożywczych i szkodników drewna. Fluorek sulfurylu nie wpływa negatywnie na smak i zapach produktów spożywczych.
Nie stwarza niebezpieczeństw samozapłonu. Wymaga odpowiedniego uszczelnienia gazowanego produktu/materiału lub obiektów. Likwiduje szerokie spektrum szkodników spożywczych i drewna, we wszystkich stadiach rozwojowych. Nie powoduje negatywnego oddziaływania na warstwy ozonu w atmosferze. Stosowany jako zamiennik bromku metylu.
Fosforowodór PH3
Środek bardzo toksyczny - klasa T+. Stosowany w Polsce. Występuje w postaci fosforku magnezu lub fosforku glinu. Bardzo szerokie zastosowanie. Służy do likwidacji owadów, gryzoni i szkodników w wielu dziedzinach. Szczególnie często stosowany w rolnictwie i transporcie do fumigacji zbóż oraz w budownictwie do fumigacji drewna obrobionego tj. dachów/poddaszy, konstrukcji drewnianych, domów, budynków.
Fosforowodór PH3 to gaz bezwonny, bezbarwny i bez smaku. Ma dodatek wydzielający zapach amoniaku w celu ostrzegania ludzi i zwierząt o przeprowadzanej fumigacji. Fosforowodór jest cięższy od powietrza. Wymaga precyzyjnego uszczelnienia dopasowanego do rodzaju fumigowanego materiału. Szybko rozpada się w powietrzu przy odwietrzaniu.
Zagrożenie samozapłonem istnieje w przypadku zalania wodą lub kwasem oraz od poziomu stężenia ok. 17 900 ppm – co oznacza że profesjonalnie stosowany nie stwarza w praktyce niebezpieczeństwa samozapłonu. Gaz wymaga precyzyjnego dobrania dawki stężenia nie za małej ani nie za dużej aby być skutecznym w działaniu. Smak i zapach produktów spożywczych nie ulega zmianie. Drewno poddawane działaniu fosforowodoru nie zmienia koloru ani nie odbarwia się.
Likwiduje wszystkie rodzaje szkodników we wszystkich stadiach rozwojowych. Może w niektórych przypadkach zachodzić w reakcję z miedzią i metalami szlachetnymi. Nie powoduje negatywnego oddziaływania na warstwy ozonu w atmosferze. Stosowany jako zamiennik bromku metylu.
Azot
Podstawowy składnik powietrza, toksyczny w określonych stężeniach. W warunkach zwykłych jest bezbarwnym, bezzapachowym gazem. Stosowany do likwidacji organizmów szkodliwych w materiałach, papierze i drewnie. Wykorzystywany głównie przy zastosowaniu metody Veloxy - nowoczesnej metody polegającej na zapakowaniu elementów/wyrobów/sprzętu podlegających zabiegowi do gazoszczelnych folii z których wypiera się tlen i to mejsce wprowadza azot.
Fumigacja domu
Fumigacja domu to najskuteczniejsza metoda likwidacji szkodników drewna w domu popularnie określanych jako korniki w domu. Fumigacja domu jest najwszechstronniejszą metodą na zwalczanie szkodników drewna w domu z uwagi na fakt że fumigacja likwiduje wszystkie znane gatunki szkodników we wszystkich stadiach rozwojowych. Dodatkowo fumigacja skutecznie likwiduje szkodniki zarówno w domach drewnianych jak i murowanych, obiektach małych i dużych, nowych i zabytkowych.
Fumigacja kościoła
Fumigacja kościoła to najskuteczniejszy sposób na zwalczanie szkodników drewna w kościołach w których najczęściej spotykamy kołatka domowego i spuszczela pospolitego. Fumigacja zapewnia skuteczną likwidację w dużych kubaturach kościoła przy czym niezbędne jest wykonywanie profesjonalnego uszczelnienia przed rozpoczęciem fumigacji oraz przeprowadzania kontrolnych pomiarów stężenia gazu i dogazowań w trakcie fumigacji po zagazowaniu obiektu.
Fumigacja dachu/poddasza domu
Porażenie więźby dachowej przez spuszczela pospolitego
Fumigacja dachu/poddasza domu
Żerowanie spuszczela w więźbie dachowej i słupach podporowych
Fumigacja tarasu i całego domu
Porażenie ścian domu oraz tarasu przez spuszczela pospolitego
Fumigacja dachu/poddasza domu
Spuszczel i kołatek w konstrukcji wew. i zew. domu
Fumigacja więźby dachowej domu
Porażenie nowego drewna konstrukcyjnego więźby dachowej …
Fumigacja całego domu z bala
Spuszczel pospolity w ścianach i w legarach wewnątrz domu
Fumigacja – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Fumigacja – przykładowe opinie nt. fumigacji
Arkadiusz (Zgorzelec okolice)
Jestem właścicielem praktycznie nowego domu. I byłem w szoku gdy odkryłem że mam korniki w drewnie. Ślady korników odkryłem na poddaszu i tarasie. Dodatkowo robaki w drewnie chrobotały i ostatecznie złapałem jednego i zidentyfikowałem że to spuszczel pospolity. Technicy Drevpol potwierdzili że to szkodnik drewna oraz zalecili fumigację domu. Po upewnieniu się że fumigacja do najlepszy sposób na zwalczanie szkodników zleciłem zabieg dla Drevpol. Przed fumigacją dom musiąłem odpowiedni przygotować wd. wskazań drevpol po czym musiałem się wyporadzić z domu. Fumigacja trwała 10 dni. Dom okryto folią gazoszczelną, zagazowano, potem odwietrzono i wyozonowano. Efekt fumigacji zauważalny od razu – zrobiło się cicho i przestała się sypać mączka. Śmiało mogę polecić Drevpol jako świetnych specjalistów od fumigacji.
Roman (Włocławek okolice)
Wiem że najlepszym sposobem na szkodniki w drewnie w więźbie dachowej jest fumigacja. Ale przez kilka lat sam próbowałem sobie poradzić. Niestety preparaty i domowe sposoby zawiodły, dlatego zdecydowałem że zlecę fumigację profesjonalnej firmie. Wybrałem Drevpol dlatego że specjalizują się w fumigacji i wiedzą oraz doświadczeniem biją na głowę każdego z kim rozmawiałem – a rozmawiałem z wieloma firmami. Poza tym znali odpowiedź na moje pytania do fumigacji na które nikt inny mi nie odpowiedział a przecież trzeba się porządnie upewnić zanim się powierzy komuś dom i dorobek życia. Ja mogę tylko pozytywnie mówić o Drevpol bo fumigacja została zrobiona porządnie, skutecznie i według ustalonego planu prac.
Weronika (Kraków okolice)
Kupiłam sobie dom z bala z kornikami. Nie wiedziałem że coś takiego w ogóle może być w praktycznie nowym domu – sądziłam że to tylko problem bardzo starych jakichś zabytkowych domów. Mój ma 1 rok od rozpocząecia budowy i jest świeżo po odbiorze. Doczytałam w Internecie że trzeba zrobić fumigację domu. ZKolego mojego taty - leśniczy też potwierdził ze fumigacja jest najlepsza iżeby nie bawić się w żądne inne metody bo nie sprawdzają się. Zawczasu przygotowana zadzwoniłam do Drevpol i w miłej, ale rzeczowej rozmowie Pan który odebrał bardzo przystępnie i obszernie wszystko mi wyjaśnił. Dzwoniłam do 3 firm ale Pan z Drevpolu wymiata dlatego kierowana intuicją wybrałąm Drevpol do fumigacji domu. I dobrze. Zabieg wykonano skutecznie, sprawnie i bez żadnych opóźnień co w branży usług nie zdarza się często. Widać że Panowie z Drepvol mają ogromne doświadczenie w fumigacji i z przyjemnością ich polecam.
Maciej (Białystok okolice)
Mam 35 letni dom, w którym 5 lat temu wymieniałem pokrycie dachowe i część więźby dobudowywałem. Zdumiony byłem gdy odkryłem że mam spuszczela pospolitego w tym drewnie wymienianym 5 lat temu. Okazało się że trzeba wykonać fumigację więżby dachowej. Decyzja żeby wykonać fumigację byłą trudna bo zabieg nie jest tani i trzeba się z domy wyprowadzić na ponad tydzień. Ale co było robić to skrobanie dzieciakom spać nie dawało. Fumgację zleciłem firmie Drevpol – jak popatrzyłem na ich realizacje i na kolesia z mojego miasta który mówił że robi fumigację ale jednego zdjęcia z realizacji nie ma to nie było dylematu. Robotę z drepol zrobili dobrze, dokładnie i skutecznie. Nie mam żadnych krytycznych uwag i dlatego polecam innym.
Joanna i Mirosław (Warszawa okolice)
W naszym domu typu dworek staropolski zalęgły się szkodniki w drewnie. Po sprawdzeniu okazało się że to spuszczel pospolity. Przeczytaliśmy w Internecie że fumigacja to najlepsza metoda na zwalczanie spuszczela pospolitego. Budynek jest bardzo zadbany więc nie mogliśmy pozwolić na jego degradację. Zleciliśmy fumigację do wykonania firmie Drevpol. Jesteśmy zadowoleni z wyboru fumigacji jako metody i Drevpol jako wykonawcy.