Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity, dorosły chrząszcz, zwalczanie spuszczela

Spuszczel pospolity to szkodnik drewna zaliczany do najgroźniejszych szkodników drewna w Polsce. Jako dorosły chrząszcz osiąga 3 centymetry długości w przypadku samicy spuszczela i 2 centymetry długości w przypadku samca spuszczela. Spuszczel ma na ciele dwa charakterystyczne guzki oraz charakterystyczne wzory na pokrywach. Jego ciało jest pokryte włoskami. Spuszczel pospolity owad me mieć barwę czarną, brunatną ciemną, brunatną lub brązową. Samice spuszczela są większe od samców. Ciało spuszczela jest w charakterystyczny sposób lekko spłaszczone. Dodatkowo ciała samic spuszczela są zakończone pokładełkiem. Spuszczele w dorosłej postaci żyją zazwyczaj od 7 do 14 dni i ich życie koncentruje się wyłącznie na przedłużeniu gatunku czyli rozmnażaniu i składaniu jaj.

Larwa Spuszczela pospolitego

Larwa Spuszczela pospolitego osiąga rozmiary nawet większe od dorosłej postaci chrząszcza spuszczela. Larwa Spuszczela pospolitego dorasta do 3,3 centymetra długości. Długość życia larw spuszczela w drewnie jest uzależniona od rodzaju drewna, wilgotności drewna, temperatury otoczenia, etc.

Larwy spuszczela są białe, biało kremowe i mają walcowate ciało ułatwiające im drążenie kanałów w drewnie. Spuszczel pospolity ponad 99% swojego życia spędza w postaci larwy żerującej w drewnie. Larwy spuszczela drążą kanały w drewnie i zapełniają je mączką drzewną oraz odchodami w całej prawie szerokości tych kanałów w które osiągaj do 9 milimetrów szerokości.

Spuszczel pospolity żerowanie w drewnie

Spuszczel żerują głównie w sośnie oraz – już znacznie rzadziej – w innych drewnie iglastym. Spuszczela pospolitego można także spotkać w drewnie liściastym. W praktyce żerowanie spuszczela może odbywać w sprzyjających warunkach przez cały rok, chociaż najaktywniejszy okres żerowania i rozwoju przypadka na okres od czerwca do września.

Spuszczel pospolity w obiektach murowanych żeruje głównie w drewnie konstrukcyjnym więźby dachowej oraz legarach drewnianych między strychem a poddaszem użytkowym. Spuszczela pospolitego spotykamy także w innych elementach drewnianych wewnątrz i na zewnątrz domu.

W drewnie na zewnątrz możemy spotkać spuszczela w słupach podporowych lub zadaszeniach tarasów i wiat bądź w wystających poza obręb muru drewnianych częściach krokiew.

W przypadku budynków drewnianych żerowanie spuszczela obejmuje praktycznie wszystkie części budynków drewnianych od podwalin, ścian, elementów na zewnątrz po ściany wewnętrzne, stropy drewniane i drewno konstrukcyjne czy tez meble i wyposażenie drewniane.

Spuszczel larwa żeruje głównie w części bielastej drewna ale żerowanie w tzw. twardzielu też ma miejsce. Samica spuszczela pospolitego składa zazwyczaj 100-200 jaj ale potrafi też złożyć 400-500 jaj co stanowi szczególne obciążenie drewna biorąc pod uwagę mobilność spuszczel i to że potrafi intensywnie przemieszczać się po obiekcie. Larwy spuszczela żerują w drewnie w okresie zazwyczaj 2-3 lat ale mogą czasami żerować dłużej bo od 5 do 6 lat. W końcówce rozwoju larwy przekształcają się w poczwarki które następnie przechodzą w stadium dorosłego chrząszcza który wychodzi z drewna w celu rozmnażania i składania jaj.

Spuszczel pospolity, Spuszczel domowy – występowanie

Z uwagi na fakt, że Spuszczel pospolity jest dominującym szkodnikiem występującym w domach – można nawet przyjąć że w domach do 20 roku stanowi on 90 % przypadków – nazywany jest spuszczelem domowym. Spuszczel pospolity, Spuszczel domowy żeruje w drewnie w domach murowanych i drewnianych, w obiektach nowych i zabytkowych, czy w obiektach o dużych kubaturach.

Spuszczel pospolity, Spuszczel domowy występuje w Polsce na terenie całego kraju. Na świecie spuszczel występuje w Afryce, Ameryce Płn. i Płd. oraz Azji, Australii i Europie.

Spuszczel pospolity zniszczenia drewna

Spuszczel pospolity żeruje zarówno w drewnie nowym, świeżym mającym od 1 roku do 20 lat jak i starszym 30 -100 letnim ale spotkać go można i w drewnie jeszcze starszym, zabytkowym kilkusetletnim. Spuszczel domowy preferuje drewno suche.

Spuszczel pospolity doprowadza drewno do kompletnej degradacji. Poniżej przykładowe zdjęcia śladów porażenia i zniszczeń drewna dokonanych przez Spuszczela pospolitego.

Tempo zniszczenia drewna przez Spuszczela pospolitego jest różne i zależy od kilku czynników jak np. rodzaj drewna, ilość szkodników drewna, temperatura w budynku i inne ale generalnie znaczne zniszczenia w drewnie mogą nastąpić już w ciągu kilkunastu lat a stwierdzono w praktyce przypadki bardzo poważnych zniszczeń w drewnie w okresie do 10 lat.

Spuszczel pospolity zwalczanie

Niezwykłą żywotność spuszczela, odporność na wysokie i niskie temperatury, dorastanie do dużych rozmiarów co w efekcie skutkuje dużą żarłocznością szkodnika, mobilność – ciągłe przenoszenie się na nowe elementy drewniane, duża ilość składanych jaj przez samicę spuszczela, doprowadzanie drewna do zupełnej degradacji – to wszystko tłumaczy dążenie do opracowania jak najskuteczniejszego sposobu zwalczania spuszczela pospolitego.

Wśród dostępny metod na zwalczanie spuszczela pospolitego dominuje fumigacja inaczej gazowanie domu, budynku oraz impregnacja owadobójcza drewna w domu, budynku.

Fumigacja domu na zwalczanie Spuszczela pospolitego

Fumigacja domu jest metodą najwszechstronniejszą, niezmiernie skuteczną i czasami wręcz jedyną możliwą do zastosowania w zwalczaniu Spuszczela pospolitego.

Fumigacja domu, budynku jest też metodą której zastosowanie niesie ze sobą pewne uciążliwości dla mieszkańców.

Fumigacja domu w celu zwalczania Spuszczela pospolitego poprzedzona jest odpowiednim przygotowaniem do domu do zabiegu w ten sposób że należy usunąć z przestrzeni gazowania – czasami jest to poddasze i strych a czasami cały dom – sprzęt i urządzenie elektroniczne oraz elektryczne i inne wskazane przez techników przed przystąpieniem do fumigacji.

Fumigacja domu w celu zwalczania Spuszczela pospolitego skutkuje konicznością opuszczenia całego domu  - niezależnie czy przestrzenią do zagazowania jest tylko poddasze czy też cały dom – na cały czas trwania zabiegu.

Fumigacja domu obejmuje uszczelnienie dachu/poddasza domu lub całego domu specjalną folią w odpowiedni sposób oraz uszczelnienie we wnętrzu domu a w przypadku drewnianych elementów przyległych do domy na zewnątrz także tych elementów zewnętrznych.

W kolejnym etapie zwalczanie spuszczela metodą fumigacji obejmuje przygotowanie parametrów startowych przed zagazowaniem domu i w końcu samą aplikację gazu. W przypadku domów o specjalnej budowie lub bardzo dużych kubaturach przeprowadza się kontrolne elektroniczne pomiary stężenia gazu i odpowiednio dogazowuje dom. Dom po wymaganym okresie w stanie zagazowania dom zostaje odwietrzony, wykonane zostają pomiary końcowe na obecność gazu oraz ozonowanie po czym dom można już użytkować.

Fumigacja domu pozwala na zwalczanie spuszczela pospolitego w drewnie zabudowanym np. płytami k-g – potrzebne jest tu zazwyczaj zrobienie otworów w płytach ale nie trzeba ich demontować. Pokrycie drewna farbami czy lakierem nie wyklucza zrobienia fumigacji zaś zniszczenia drewna i to nawet mocne nie wymagają specjalnego przygotowani drewna przed fumigacją na przykład przez szlifowanie drewna z warstw luźnych zniszczonych przez spuszczela.

Zwalczanie spuszczela pospolitego poprzez fumigację domu pozwala na likwidację zarówno wszystkich gatunków szkodników drewna jak i każdej postaci rozwojowej szkodników drewna tj. jaj, larw, poczwarek i dorosłych spuszczeli.

Ile kosztuje fumigacja domu

To ile kosztuje fumigacja domu w celu zwalczania Spuszczela pospolitego wiadomo dopiero po wykonaniu indywidualnej analizy danego domu, budynku. Cena fumigacji domu w celu zwalczania spuszczela jest zależna od kilku czynników. Jednym z podstawowych czynników jest kubatura przestrzeni gazowania. W tym zakresie to ile kosztuje fumigacja domu zależy od ilości użytego gazu do zagazowani danej kubatury obiektu i ilości kontrolnych pomiarów stężeń gazu oraz dogazowań. Następnym podstawowych czynnikiem jest kształt budynku i zakres jego uszczelnienia. W tym zakresie to ile kosztuje fumigacja domu wiąże się z ilością zużytej folii do uszczelnienia oraz pracochłonności uszczelnienia i zagazowania budynku. Kolejnym czynnikiem jest dostęp do drewna i zakres porażenia i lokalizacja budynku – tutaj kwestię ile kosztuje fumigacja wiąże się z kosztami aplikacji gazu, użycia podnośników, ilości techników biorących udział w pracach. W zależności o zmieniających się powyżej czynników zmienia się tez i to ile kosztuje fumigacja domu.

Impregnacja owadobójcza drewna

Impregnacja owadobójcza drewna jest drugą najczęściej stosowaną metoda na zwalczanie spuszczela pospolitego. Jest to metoda oparta o zastosowanie bardzo skutecznych preparatów takich jak żel owadobójczy xilix gel.

Szczególne zastosowanie impregnacja owadobójcza metodą xilix gel ma wtedy gdy chodzi o zwalczanie spuszczela pospolitego w budynkach, które nie mogą być wyłączone z użytkowania i opuszczone przez mieszkańców w całości – jak to musi mieć miejsce przy fumigacji. Z tego powodu impregnacja owadobójcza metodą xilix gel w celu zwalczania spuszczela jest stosowana w kamienicach, blokach czy budynkach użyteczności publicznej (kościoły, urzędy, szkoły w trakcie trwania roku szkolnego).

Impregnacja metoda xilix gel ma zastosowanie zarówno do całych budynków drewnianych jak i elementów konstrukcyjny drewnianych w budynkach murowanych. Często jest to metoda wykorzystywana do kilku elementów konstrukcyjnych które pozostawione zostały jako odkryte dostępne w części w sytuacji gdy właściciele obiektu nie mogą przeprowadzić fumigacji a nie chcą usuwać zabudowy – bo często wiąże się to z remontem lub faktem że właśnie taki remont wraz z zabudową właśnie zakończyli.

Sam przebieg impregnacji drewna xilix gelem w celu zwalczania spuszczela pospolitego jest dwuetapowy i wiąże się w pierwszym etapie z przygotowaniem obiektu do zabieg – tu np. uszczelnienie foliami sprzętu i ścian a czasem całych pomieszczeń wraz z sufitami i przygotowaniem drewna do zabiegu przez jego oczyszczenia w tym zeszlifowanie warstw zniszczonych przez spuszczela a następnie w drugim etapie z aplikacją preparatu głównie natryskowo, warstwowo w odpowiednich odcinkach czasowych.

Większość preparatów na rynku używanych do impregnacji owadobójczej drewna w tym także xilix gel zawierają permetrynę jako substancje czynną likwidującą spuszczela w domu, w przypadku fumigacji substancją likwidująca spuszczela jest fosforowodór PH3.

Często na dużych obiektach zabieg impregnacji owadobójczej poprzedza zabieg impregnacji ogniochronnej.

Zabiegi impregnacji owadobójczej preparatem xilix gel wykonywane sa przez cały rok przy czym wskazane jest utrzymanie na czas aplikacji preparatu xilix gel odpowiedniej temperatury.

Impregnacja owadobójcza metodą xilix gel w celu zwalczania spuszczela pospolitego może obejmować każde drewno zarówno drewno iglaste jak i drewno liściaste oraz drewno w każdym wieku zarówno nowe jak i zabytkowe.  Impregnacja owadobójcza metodą xilix gel w celu zwalczania spuszczela może obejmować drewno konstrukcyjne jak i drewno o niedużych przekrojach jak np. odeskowanie pod przykryciem dachowym czy odeskowanie podłogi. Ważnym aspektem jest dostępność drewna przy impregnacji zarówno jeśli chodzi o brak zabudowy jak i brak powłok takich jak farba, lakier lakierobejca czy lazura. I o ile drewno pokryte powłokami można przygotować do impregnacji xilix gelem przez zeszlifowanie o tyle zabudowa drewna może zupełnie uniemożliwić wykonanie zabiegu impregnacji owadobójczej.

Impregnacja owadobójcza metodą xilix gel może być łączona z zastosowaniem na drewno innych preparatów ale po okresie karencji wynoszącym czasami nawet do 30 dni w zależności od kilku czynników w tym np. od rodzaju drewna.

Spuszczel pospolity, Spuszczel domowy - filmy

Zwalczanie spuszczela pospolitego jest efektywne w takim samym zakresie, jak i innych szkodników drewna takich jak:

  • Spuszczel Domowy
  • Kołatek Domowy
  • Trzpiennik Olbrzymi
  • Wyschlik Grzebykorożny
  • Tykotek Pstry
  • Kołatek Uparty
  • Miazgowiec Parkietowiec
  • Zmorsznik Czerwony
  • Krokwiowiec Piłkorożny
  • Miazgowiec Omszony
  • Miazgowiec Brunatny
  • Palotocz Mostowy
  • Króciec Wielożerny
  • Trzeń Długoryjki
  • Butwiak Owłosiony
  • Tykotek Rudowłos
  • Drwalnik Paskowany
  • Zmorsznik Czarny
  • Rogatek Pstrokaty

Spuszczel pospolity zwalczanie:

Spuszczel pospolity - FAQ

Spuszczel pospolity czy kołatek domowy - który szkodnik występuje częściej?

Zdecydowanie częściej występuje w Polsce spuszczel pospolity, 70% realizowanych przez firmę zleceń dotyczących likwidacji szkodników drewna dotyczy właśnie spuszczela pospolitego.

Czy domowe sposoby na spuszczela (ocet, cebula) są warte uwagi?

Nie są, nie przynoszą oczekiwanego efektu – skuteczne zwalczanie spuszczela możliwe jest tylko przy użyciu profesjonalnych metod fumigacji lub impregnacji żelem Xilix.

Jaka jest cena za gazowanie spuszczela?

Gazowanie spuszczela cena ustalana jest każdorazowo indywidualnie po uprzedniej analizie obiektu / zniszczeń.

Spuszczel to kornik czy szkodnik drewna?

Według prawidłowej nomenklatury spuszczel pospolity to szkodnik drewna, natomiast potocznie nazywany jest kornikiem.

Spuszczel pospolity atakuje:

Likwidacja spuszczela